Bölüm Başkanımızdan

Sevgili Bölüm Öğrencileri,

 

   Sizler uzun ve yorucu bir çalısma dönemi sonunda YGS ve LYS sınavlarında göstermis olduğunuz üstün basarı sonucu Marmara'lı olmayı hak ettiniz. 137 Yıllık eğitim tecrübesi olan büyük Marmara Üniversitesi ailesinin bir parçası oldunuz. Marmaralı olmak bir ayrıcalıktır, bunun yararlarını yaşamınız boyu göreceksiniz. 
Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü az sayıda, ancak nitelik açısından çok yüksek bir öğretim kadrosuyla eğitim ve arastırma etkinliklerine 1996 yılında baslamıstır. Bölüm ilerleyen yıllarda hızla gelismis, yurt dısından gelen genç yetenekleri kadrosuna katmıs ve kısa zamanda uluslar arası bir niteliğe erismistir. Bölüm son yıllarda arastırma ve eğitim laboratuarlarını kurmak yolunda akılcı ve verimli sekilde çalısmalar yapmıstır. Bunun neticesi olarak bölüm elemanları nitelikli ulusal ve uluslar arası projeler alarak çalısmalarını basarı ile sürdürmektedir. Bölümümüz öğretim üyeleri, malzemenin klasik konularında yaptığı çalısmalar yanında, Malzemenin önemli güncel konularında arastırmalarını sürdürmektedirler.

   Bölümümüzde eğitim açısından en yüksek akademik standartlar uygulanmaktadır. Öğrenciler hemen her derste, ağırlıklı olarak iki ara sınav ve bir final sınavı üzerinden değerlendirilmektedir. Bu ana unsurlara ek olarak, değerlendirmelerde yaygın olarak proje, quiz, ödev sonuçları ile laboratuvar basarıları da dikkate alınmaktadır. Öğrencilerin ders geçme notu, hemen tüm derslerde bağıl değerlendirme (curve) sistemine göre saptanmaktadır. Bu saptamada, sınıf ortalaması ile öğretim üyesinin beklentisi, yaklasık es ağırlıkta rol oynamaktadır.

   Bölüm öğrencilerimiz 1. yıl sonu basarılarına göre, disiplinler arası çalısmalarda bulunabilmeleri için yandal ve çift anadal programlara yönlendirilmektedir. Böylece öğrencilerimizin, is bulmalarında kolaylık sağlamaları için diğer bir meslek edinmeleri veya diledikleri takdirde diğer Bölümünde Lisans sonrası çalısmaları yapmaları da kolaylastırılmıs olmaktadır.

   Sizlerin Marmara Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümünde üniversite eğitiminize baslaması ile doğru bir secim yaptığınıza içtenlikle inanmaktayız. Sizlerin üstün akademik standartlarda eğitim almanız, kisisel ve sosyal gelisiminiz için en iyi ortamları sunmaktayız. Üniversitemizin, basta Fakültemiz ve Bölümümüzün sizlere sunduğu kaliteli eğitim ve arastırma fırsatlarını, genis sosyal, kültürel, sanatsal, düsünsel ve spor etkinliklerini en iyi sekilde değerlendireceğinize inanarak bölümümüzdeki çalısmalarınızda başarılar dilerim.

  

   Sizleri gönülden kutlar, basarı ve mutluluk dolu bir Lisans eğitimi dilerim.

 

   Saygılarımla

 

 Prof. Dr. Recep ARTIR 


Bu sayfa Metallurgical and Materials Engineering tarafından en son 20.03.2020 12:04:19 tarihinde güncellenmiştir.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

HIZLI ERİŞİM