Metalografi Laboratuarı

 

Kesme Cihazı

Metalografik numunelerin manuel olarak kesme işleminde kullanılır. Numune tutucu ile T-slot kesme tablası üzerinde, düzensiz şekilli parçaların kolayca sabitlenmesi mümkündür. Kesme kolu operatörün boyuna göre ayarlanabilir. Temizleme işleminin kolayca yapılabilmesi için hortum ilave edilmiştir.


Sıcak kaplama bakalite alma cihazı

Bakalite (kalıba) alma işlemi numunelerin elle kolay tutulabilmesi sağlamak ve daha iyi sonuçlar elde edebilmek için yapılan kalıplama işlemidir. Numunelerde zımparalama ve parlatma işlemi sonrasında en iyi kenar keskinliğini elde etmek bakalite almak gereklidir. Bakalite alma işlemi için iki yöntem vardır. Bunlardan ilki sıcak bakalite alma yöntemidir, farklı bakalit tozları kullanılarak (fenolik, epoksi, akrilik/şeffaf gibi) sıcak bakalite alma cihazları ile, cihaz tarafından sağlanan ısı ve basınç altında bakalite alınan numune yine cihazın soğutması ile kalıplanmış olarak hazır hale gelir. Diğeri ise soğuk kalıplama yöntemidir.


Zımparalama ve parlatma cihazı

Metalografik inceleme yapılacak numunenin dağlanmasından önceki zımparalama ve parlatma işlemlerini gerçekleştirir.


Otomotik Parlatma Cihazı

Metalografik numune incelemede dağlama işleminden önce yapılan parlatma işlemini otomatik gerçekleştirir.


Optik Mikroskop

Optik mikroskop, temelde iki mercek sisteminden oluşur. Bir tek sistemin (objektif) verdiği görüntü, ikinci bir sistemle (oküler) daha da büyütülür. Böylece, bir büyüteçle elde edilebilenden çok daha yüksek bir büyütme gücü sağlanır. Mikroskop, bilim ve teknolojide geniş kullanım alanı bulur.


Bu sayfa Metallurgical and Materials Engineering tarafından en son 20.03.2020 15:27:50 tarihinde güncellenmiştir.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

HIZLI ERİŞİM