Seramik Laboratuarı

Mortor Öğütücü

Seramik numunenin öğütülmesini sağlar.


Bilyalı Değirmen

Bilyalı değirmen, ezilmiş malzemeleri öğütmek için bir anahtar ekipmantır ve bilyalı değirmen, çimento, silikat, yeni tip yapı malzemesi, refrakter malzeme, gübre, demir ve metal dışı cevher giydirme dahil olmak üzere toz üretim hattında yaygın olarak kullanılmaktadır. Metal, cam seramikleri, vb. ve bilyalı değirmen, kuru tip ve ıslak tipte çeşitli cevherleri ve diğer malzemeleri öğütebilir. Malzemenin farklı yollarından dolayı iki tür bilyalı değirmen, ızgara tipi ve aşırı yük tipi vardır.


Dilatometre

Dilatometre, numunenin sıcaklığın ya da zamanın bir fonksiyonu olarak boyut ölçülerindeki değişimini ölçer. Bu teknik malzemelerin doğrusal genleşme katsayılarının saptanmasında kullanılır.


Çeneli Kırıcılar

Çeneli Kırıcılar çoğu zaman birincil kırıcılar olarak kullanılır ve belki de dünya çapında en popüler kırıcıdır. Bu sıkıştırıcı kırıcılar, her türlü malzeme için uygundur. Bu tip bir kırıcıda, sabit bir çene plakası ve hareketli bir çene plakası arasında azalma meydana gelir. Hareketli çene plakası, pistonlu bir hareket verilen pitman üzerine monte edilmiştir. Ezme, çukur, malzemeyi sıkıştırarak sabit çeneye doğru hareket ettiğinde gerçekleşir.


Speks Değirmen

Mikser / Değirmen, 0.2 - 10 gram kuru, kırılgan numuneleri öğüten yüksek enerjili bir bilyalı değirmendir. Bir örnek ve bir ya da daha fazla top içeren bir şişe, ileri-geri sallanmalarını kısa yanal hareketlerle birleştiren karmaşık bir hareketle çalkalanır. Kelepçenin hareketi en sert kayaları, cürufları ve seramikleri toz haline getirmek için viyalde güçlü G-kuvvetleri geliştirir.


Gezegensel Bilyalı Değirmen

Yumuşaklık, sert, kırılgan ve lifli malzemelerin hızla ince ezilmesi için kullanılan bir değirmendir son incelik 1µm .

Gezegensel Bilyalı Değirmenler, gevşek öğütme bilyeleriyle doldurulmuş birkaç silindirik öğütme kavanozundan (şekil üzerinde gösterildiği gibi güneş tekerleği üzerine yerleştirilmiş) oluşur. Üst üste iki döner hareket, taşlama küplerini hareket ettirir


Halkalı Değirmen

Seramik Laboratuvarında, cevher numunelerinin çok ince (örn.-10 mikron ) öğütülmesinde kullanılan, ideal bir değirmen tipidir. Öğütme Setini oluşturan, halka seti ve öğütücü top, yüksek mukavemetli çeliklerin yüzeylerinin  işlenmesi, ısıl işlem ve hassas taşlama işlemlerinden geçmesiyle imal edilmektedir.Öğütme kabı, halka seti ve öğütücü top yüzeylerindeki hassas yüzey işlemleriyle  aşınmaya karşı yüksek mukavemet ve sürtünme kat sayısının artırılması sağlanmaktadır.


Soğuk İzostatik Presleme

Soğuk izostatik presleme, presleme kalıplarının yüksek başlangıç maliyetinin haklı gösterilemeyeceği veya çok büyük veya karmaşık kompaksiyonların gerekli olduğu parçaların üretilmesi avantajına sahiptir. Çeşitli tozlar metaller, seramikler, plastikler ve kompozitler dahil ticari bir ölçekte izostatik olarak preslenebilir. Sıkıştırma için gereken basınçlar, 5,000 psi'den daha az 100.000 psi (34,5 ila 690 MPa) aralığındadır. Tozlar elastomerik kalıplarda ıslak veya kuru torba işleminde sıkıştırılır.


Sprey Kurutucu

Katı-sıvı çözelti ya da süspansiyonlar içerisinde bulunan katı maddenin kuru olaral elde edilmesidir. Püskürtmeli kurutma gerçekleştirilmektedir. Püskürtmeli kurutmada kurutulacak ürün çok küçük damlacıklar halinde sıcak hava akımı içine gönderilerek, çözeltinin buharlaşması sağlanır. Bu tip bir kurutma cihazının en önemli birimi atomizerdir.


Attritor Milling

Attritor Milling cihazının çalışması basit ve etkilidir. Öğütülecek malzeme ve öğütme ortamı sabit, ceketli bir taşlama tankına yerleştirilir.Yaygın olarak kullanılan taşlama ortamı tipleri paslanmaz çelik, krom çelik, tungsten karbür, seramik veya zirkonyum oksittir.Malzeme ve ortam daha sonra yüksek hızda dönen çapraz kol ile şaft tarafından çalkalanır.Bu, medyanın malzemeye hem makaslama hem de darbe kuvvetleri uygulamasına neden olarak, optimum boyut küçültme ve dağılma ile sonuçlanır.Ön karıştırma gerekli değildir. Malzeme, değirmenin ceketli taşlama tankına doğrudan beslenebilir.Öğütme eyleminin nihai sonucu, ince, eşit bir parçacık dispersiyonudur.Sıcaklık kontrolü (soğutma veya ısıtma) ceketli tankların kullanımıyla sağlanabilir.


Konik Numune Dağıtıcı


Numune Dağıtıcı Besleme Ünitesi


Bu sayfa Metallurgical and Materials Engineering tarafından en son 20.03.2020 15:25:31 tarihinde güncellenmiştir.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

HIZLI ERİŞİM