Lisansüstü Eğitim

 

METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI

 

ANABİLİM DALI TANITIM

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü; Mühensilik Fakültemizin 1991 kuruluş tarihinden sonra sırası ile Bilgisayar , Çevre ,Endüstri ,Elektrik-Elektronik , Kimya ve Makine Mühendisliklerinin ardından 1997 yılında Malzeme Bilimi ve Üretim Metalurjisi Anabilim Dallarının faaliyete geçmesi ile kurulmuştur. Bölümümüz 2000-2001 Eğitim-öğretim yılında eğitime başlamıştır. Bölümümüz Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde 2003-2004 Eğitim-öğretim yılında Yüksek Lisans programını ve 2009-2010 Eğitim-öğretim yılında Doktora programını açmıştır.

Program Profili

Metalurji ve Malzeme mühendisliği bölümü; Malzeme yapısı hakkındaki teorik ve uygulamalı bilgileri kullanarak tasarım, geliştirme, üretim aşamalarından geçirerek toplumun ihtiyacı olan ürünlere dönüştürme ile ilgili mühendislik dalıdır. Uygarlığın başlangıcından beri çeşitli malzemeler enerji ile birlikte insanın yaşama standardını yükseltmek için kullanılmıştır. Birçok mühendislik dalında yeni tasarımlar tamamen yeni malzemelerin geliştirilmesine bağlıdır. Bu programda öğrencilerimiz ileri teknoloji malzemelerinin geliştirilmesi için gerekli bilgi ve becerilerle donatılmaktadır. Öğrencilerimize önerilmekta olan derslerde Proses-mikroyapı-özellik-performans ilişkisi ve kullanım esnasında malzeme davranışını etkileyen faktörler üzerinde teorik ve uygulamalı bilgiler verilmektedir. Bunun yanında aldıkları derslerde ve tez çalışmasında araştırıcı, yaşam boyu öğrenmeyi hedefleyen, proje hazırlayan ve yönetebilen, çevresini ve gelişmeleri gözlemleyebilen, çok disiplinliliğe ve grup çalışmalarına yatkın konusunda uzman bireyler yetiştirmek için gerekli olanakları sağlamaya çalışmaktayız.

 

Araştırma Konuları

  1. Biyo uyumlu malzeme geliştirme.
  2. Malzemelerin Elektriksel ve Manyetik Özellikleri, yakıt pilleri uygulaması.
  3. Yüzey Teknolojisi,Korozyon ve Korozyondan koruma.
  4. Kompozit malzemelerin geliştirilmesi.
  5. Metal şekillendirilmesinin mekaniği ve teknolojisi ile ilgili araştırmalar.
  6. Malzemelerin Mekanik Özellikleri ile içyapısı arasındaki ilişkiler.
  7. Amorf Malzemeler, Seramiklerin prosesleri, sinterleme.
  8. Toz Metalurjisi, Demir ve Demir Dışı Alaşımlar,
  9. Döküm Teknolojisi, Katılaştırma, Hızlı Katılaştırma İşlemleri.
 

EĞİTİM VE ÖĞRETİM PROGRAMLARI 

Programın Dili:  İngilizce 

Yüksek Lisans Programı
Doktora Programı
Öğretim Üyeleri 


 KABUL VE KAYIT KOŞULLARI

Mühendislik derecesine derecesine sahip olan öğrenciler ile ve Fizik, Kimya, Jeoloji ve benzeri fen bilimleri mezunları Metalurji ve Malzeme Anabilim dalında Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından sunulan Yüksek Lisans ve Ph.D doktora programlarına başvurma hakkına sahiptirler. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Anabilimdalı’nde öğretim dili İngilizce'dir. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Anabilimdalı için Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından belirlenen kontenjan ve şartları sağlayan adaylar akademik takvimde belirtilen başvuru döneminden başvurularını yaparlar. Başvurusu Enstitü tarafından Kabul olan adaylar ilan edilen günlerde Anabilim Dalları tarafından verilen bilim sınavlarına girmeleri gerekmektedir. Bilim sınavında başarılı olup, Fen Bilimleri enstitüsü Yüksek Lisans ve doktora programlarına kayıt koşullarını sağlayan adayların kontenjan dahilinde kayıtları yapılır.


Sormak istediğiniz soruları lütfen bize iletin.

mseinfo@marmara.edu.tr

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü

 

 


Bu sayfa Metallurgical and Materials Engineering tarafından en son 20.03.2020 14:54:54 tarihinde güncellenmiştir.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

HIZLI ERİŞİM